WIM HOF Method | Poradnik | Czy to działa? Jak praktykować?

UWAGA: Przeczytanie tego artykułu grozi trwałą poprawą stanu zdrowia, zmniejszeniem tętna spoczynkowego, redukcją stanów zapalnych, zwiększoną wytrzymałością i doskonałym samopoczuciem. Przed użyciem Wim Hof Method nie musisz konsultować się z lekarzem i farmaceutą, gdyż każdy poprawnie wzięty wdech i ekspozycja na zimno sprzyja długiemu życiu w zdrowiu.

Zacznijmy od historii…

Jest Sylwester 2019 roku. Grupka znajomych zbiera się w domu nad jeziorem, by świętować Nowy Rok. Przyjeżdżają na miejsce dość wcześnie, żeby przygotować imprezę. Godziny mijają szybko i zbliża się północ. To nie będzie zwykłe powitanie 2020 roku. Nie będzie alkoholu i fajerwerków. Dwadzieścia minut przed północą grupa zbiera się na poddaszu. Z głośników dobiega głośna, plemienna muzyka.

Wszyscy kładą się na podłodze i zaczynają oddychać w równym tempie. Głęboki wdech, lekki i swobodny wydech, głęboki wdech, lekki i swobodny wydech. Po trzydziestu powtórzeniach dzieje się coś dziwnego. Każda z leżących na podłodze osób wypuszcza powietrze z płuc i wstrzymuje oddech. Ktoś włącza stoper. Mija jedna minuta – wszyscy nadal wstrzymują powietrze. Druga minuta – nikt się nie wyłamał.

Rozpoczyna się trzecia minuta bez powietrza. Muzyka gra coraz głośniej. Dźwięk dudniących bębnów zdaje się dzwonić w uszach. Po kolei każdy w swoim tempie bierze głęboki wdech i przytrzymuje go przez 10-15 sekund. To była dopiero jedna seria. Do wykonania pozostały dwie. Po każdej serii powietrze wstrzymywane jest na nieco dłużej.

Część osób wstrzymuje oddech na pełne 4 minuty – 240 sekund. Oddychanie to dopiero początek. Jest 23:58, na dworze temperatura sięga 2 stopni Celsujsza. Członkowie grupy po kolei wstają i zaczynają zrzucać z siebie ubrania.

W samej bieliźnie wybiegają przed dom, gdzie tańczy płomień ogniska smagany wiatrem. Grupa nie idzie jednak ogrzać się w cieple ognia. Idą dalej, spokojnym i miarowym tempem zbliżając się do jeziora…

Brzmi jak obrządek jakiejś dziwnej sekty?
Dokończę tę historię na końcu artykułu. Teraz pozwól, że opowiem Ci o Metodzie Wima Hofa używanej przez miliony osób na całym świecie. Zaczniemy od samego twórcy.

Kim jest WIM?

Wim Hof(Wim Hof Metoda)

WIM HOF (urodzony 20 kwietnia 1959) – holenderski rekordzista, znany jako „Człowiek lodu” (z ang. „Iceman”) ze względu na swoją zdolność kontroli temperatury ciała i odporność na ekstremalne zimno. Twórca Metody WHM.

Osiągnięcia Wima Hofa:

  • Pobił największą ilość rekordów guinessa związanych z zimnem.
  • Najdłuższa kąpiel w lodzie – kontakt z lodem na całej długości ciała od szyi w dół, Hof ma na sobie jedynie slipy. Czas, kąpieli to 1 godzina 52 minuty i 42 sekundy.
  • Wspiął się w przeciągu dwóch dni na szczyt Kilimandżaro, ubrany jedynie w szorty i buty. W kolejnych latach kilkukrotnie z różnymi grupami przeszkolonych przez niego osób wchodził na ten szczyt. W 2018 z grupą 18 przeszkolonych w jego metodzie amatorów pobili rekord Guinnessa, zdobywając szczyt Kilimandżaro w 31 godzin i 25 minut.
  • Przebiegł, bez picia żadnych płynów w czasie biegu, maraton na pustyni Namib.
  • Ukończył maraton mający miejsce za kołem podbiegunowym w Finlandii. Temperatura −20 °C. U
  • Ustanowił rekord świata Guinnessa w pływaniu pod lodem, dystans 57,5 metra. Również w samych szortach.
  • To tylko część spektakularnych osiągnięć, które ma za sobą Wim.

Najciekawsze jest to, że ten 61-letni mężczyzna zapewnia, że jest w stanie nauczyć każdego pełnej kontroli nad zimnem. W dodatku ma na to coraz więcej naukowych dowodów. (Wim Hof Metoda)

Okazuje się, że połączenie technik oddechowych, zimna i technik mentalnych jest w stanie doprowadzić między innymi do:

  • Wzrostu pH krwi, zwiększenia jej alkaliczności.
  • Redukcji stanów zapalnych.
  • Zmniejszenia tętna spoczynkowego.
  • Wyrzutu adrenaliny silniejszego niż przy skoku na bungee.
  • Redukcji depresji i nieprzyjemnych stanów emocjonalnych.
  • Zwiększenia wytrzymałości organizmu.
  • Lepszej jakości snu.
  • Wielu innych pozytywnych efektów zdrowotnych.

wim hof metoda - korzyści

Poniższy film tłumaczy wpływ metody Wima Hofa na system immunologiczny. Są polskie napisy.

Skąd się wzięła metoda Wim Hof Method?

Jak przekonuje sam autor, jego metoda zrodziła się z naturalnego pociągu do zimna. Pewnej zimy młody Wim szedł ulicami swojego miasta, przechodząc obok jednego z wielu kanałów wodnych. Poczuł impuls, każący mu wejść do wody, przebijając się przez tafle lodu.

Rozejrzał się dookoła, sprawdzając, czy nikt nie patrzy i wślizgnął się do lodowatej cieczy. Z jego opowieści wynika, że poczuł wtedy niesamowitą euforię i dziwny spokój. Postanowił zgłębić temat zimna i przychodził tam każdego dnia, by wejść w kontakt z lodowatą wodą.

Podczas tych szalonych sesji holender obserwował swój oddech, swoje tętno i inne reakcje swojego ciała. Okazało się, że przyjemny stan euforii da się wywołać za pomocą samego, głębokiego oddychania z przerwami na bezdech. Świadome oddychanie pozwalało mu pozostawać w wodzie zdecydowanie dłużej, niż niekontrolowany oddech.

To były początki kształtowania się metody, jaką znamy dziś. (Wim Hof Metoda)

Mijały dni, miesiące a Wim próbował ekspozycji na zimno w różnych konfiguracjach i z różnym skutkiem. Jego wyczynami zainteresowała się lokalna telewizja, która zaczęła filmować to, co robił.

Mijały lata, Wim zaczął pobijać rekordy, zyskując ogólnoświatowy rozgłos. Syn Wima, pomógł zebrać i uporządkować nauki i doświadczenia ojca w spójny system.

Dzisiaj WHM to prężnie działający i dochodowy biznes oparty na warsztatach i szkoleniach na całym świecie, kursach online na platformie Innerfire oraz niezwykłych, rekordowych ekspedycjach np. na Kilimandżaro.

Na czym polega Metoda Wima Hofa i z czego się składa?

Metoda WHM to trzy filary:

Filar Pierwszy – Techniki oddechowe (Wim Hof Method)

wim hof method - techniki oddechowe

Serie 30-35 wdechów, przeplatane okresami całkowitego wstrzymywania oddechu. Początkujący wykonują 2-3 serie, praktykujący dłużej 3-4 serie.

Dlaczego?
Podczas odpowiedniego oddychania dotleniamy cały organizm i doprowadzamy do wyrzutów adrenaliny. Wzmacniamy swoją wytrzymałość i pozytywnie wpływamy na swoją biochemię.

Jak oddychać?
Usiądź lub połóż się wygodnie. Nigdy nie wykonuj tych technik w wodzie lub podczas prowadzenia pojazdu, ponieważ jak samodzielnie zauważysz, bardzo mocno wpływają na percepcję. Dosłownie wchodzisz na haj na własnych zasobach. (Jak mówi Wim – „High on your own supply.”)

  1. Obejrzyj film, gdzie sam autor metody tłumaczy, na czym to wszystko polega. Są napisy w języku polskim:
  2. Jeśli po powyższym filmiku jesteś gotowy/a, żeby rozpocząć oddychanie, to włącz to wideo. Tutaj już zaczyna się realna praca z technikami oddechowymi:

    Zaczyna się konkretne oddychanie i konkretne efekty. To, czego doświadczysz, będzie niesamowite. Najlepsze jest to, że ten przyjemny stan nie mija wraz z ilością treningów. Pogłębia się.
    Podczas tego video, Wim Hof poinstruuje Cię do:
    30 głębokich wdechów z luźnym wydechem.
    – Zatrzymania powietrza na minutę.
    – Po zatrzymaniu powietrza wzięcia głębokiego wdechu i przytrzymania go przez 10-15 sekund.
    Taki cykl powtórzysz trzy razy i to będzie koniec ćwiczeń oddechowych.Podczas tych ćwiczeń możesz doświadczyć zawrotów głowy, piszczenia w uszach, łaskotania w całym ciele, uczucia pulsującej krwi. To wszystko normalne i bezpiecznie, tego doświadcza każdy. Nic Ci się nie stanie 🙂

Filar Drugi – Ekspozycja na zimno (Wim Hof Method)

wim hof method - zimne prysznice

Nastawianie się na działanie zimna. Najczęściej lodowatej wody w temperaturze od 1 do 12 stopni Celsjusza. Większość osób zaczyna tę przygodę od zimnych pryszniców, stopniowo zwiększając ich długość.

Dlaczego?
W lodowatej wodzie ćwiczymy nasz układ krwionośny. Prowadzi to do zmniejszenia ciśnienia i redukcji tętna spoczynkowego. Temat zimna jest ciągle badany. Im więcej badań naukowych robimy, tym więcej odkrywamy zaskakujących korzyści z ekspozycji na zimno.

Jak to zrobić?
Pod lodowaty prysznic ładuj się najlepiej zaraz po technikach oddechowych. Zacznij od ciepłej wody, tak długo jak chcesz i na samym końcu spłucz się lodowatą wodą przez 30 sekund. Wcześniej wykonane oddychanie ułatwi Ci pozytywny odbiór zimna. Pamiętaj, żeby pod lodowatą wodą zachować skupienie i oddychać równo i miarowo. To również pomaga.

Na przestrzeni tygodni, stopniowo wydłużaj czas trwania zimnego prysznica na końcu. Potem możesz zaczynać lodowatą wodą, w środku myć się ciepłą, by zakończyć lodowatym natryskiem.

Pierwszy tydzień
Gorący prysznic przez dowolny czas – 30 sekund lodowatej wody na końcu.
Drugi tydzień
Gorący prysznic przez dowolny czas – 60 sekund lodowatej wody na końcu.
Trzeci tydzień
30 sekund lodowatej wody na początku – gorący prysznic przez dowolny czas – 30 sekund lodowatej wody na końcu…

…i tak dalej, aż do 5 minut lodowatego prysznica po wielu tygodniach

Początki będą trudne i nieprzyjemne, ale z czasem będziesz odczuwać wspaniałą euforię po każdym kontakcie z zimnem.

Filar Trzeci – Zaangażowanie (nastawienie mentalne)

Umiejętność skupiania uwagi, bycie „tu i teraz”. Zaangażowanie w trening, uważność. Wiele osób osiąga ten stan dzięki medytacji.

Dlaczego? (Wim Hof Metoda)
Im łatwiej Ci się skupić i im bardziej się angażujesz, tym większa szansa, że wyciągniesz korzyści ze stosowania Metody Wima Hofa. Najlepsze są codzienne ćwiczenia oddechowe i codzienna ekspozycja na zimno. Żeby trzymać się codziennych ćwiczeń, potrzebujesz pełnego zaangażowania.

Jak to zrobić?
Ćwicz rozciąganie lub medytuj w pełnym skupieniu, żeby zwiększyć swoją mentalną wytrzymałość. Filar trzeci ma pomagać w trzymaniu wszystkiego razem. Chodzi o pełne zaangażowanie w oddychanie i kontakt z zimnem, tak by czerpać jak najwięcej z całej metody.

Rozszerzenie tematyki Metody Wima Hofa (Wim Hof Method)

Jeśli tak jak ja jesteś zachywcony/a opisem tej metody i chcesz zająć się tematem na poważnie to sprawdź:
1. Ten kanał na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCxHTM1FYxeC4F7xDsBVltGg
2. Ten polski dokument:

3.Oficjalne kursy online metody WHM. Są darmowe i płatne:
https://www.wimhofmethod.com/elearning

Podsumowanie – Wim Hof Method

Nie porywaj się z motyką na słońce. Nie staraj się robić wszystkiego na raz. Trzy serie oddychania to dla Ciebie za dużo? Zrób jedną, z pełnym zaangażowaniem.

Boisz się zimna? Nienawidzisz lodowatej wody?
Nie przekreślaj metody na starcie z myślą: „Nienawidzę zimna Antek, nie będę się do tego zmuszać!„. Zacznij od oddechu, a po wielu tygodniach możesz dołączyć zimny prysznic do swojej praktyki. To nie jest żaden wyścig. Nic nie musisz.

Przyznasz, że bezsensownie byłoby zmarnować szanse na genialne samopoczucie i świetny stan zdrowia, tylko dlatego, że nie spróbujesz lub weźmiesz sobie za dużo na barki i poddasz się po kilku dniach.

Kończąc historię ze wstępu… (Wim Hof Metoda)

…wybiegają przed dom, gdzie tańczy płomień ogniska smagany wiatrem. Grupa nie idzie jednak ogrzać się w cieple ognia. Idą dalej, spokojnym i miarowym tempem zbliżając się do jeziora. Powoli i spokojnie wchodzą do lodowatej wody. Wybija północ. W oddali da się usłyszeć wybuchające fajerwerki, rozświetlające nocne, bezchmurne niebo. Wytrzymują kilka minut oddychając miarowo i spokojnie zanurzeni po szyję. Po kolei wychodzą ze stawu okrywając się kocami i siadają przy ciepłym płomieniu ogniska. Na twarzach malują się uśmiechy i euforia.

Tak właśnie zaczynałem nowy rok i nie wyobrażam sobie zrobić tego lepiej.
Metodę Wima Hofa praktykuję do dziś i nie zamierzam przestawać.

Wim Hof Method - Infografika | Antek Płuciennik

Bibliografia (Wim Hof Metoda)
Badania nad Wim Hof Method prowadzone są od 2007 roku i są stale kontunuowane. Więcej możesz dowiedzieć się na tej stronie, która jest stale aktualizowaną bazą badań dotyczących wpływu zimna i technik oddechowych na zdrowie:
https://www.wimhofmethod.com/science
Badania naukowe:
1.Groothuis, J.T., Eijsvogels, T,M., Scholten, R. R.,Thijssen, D. H.,& Hopman, M,T. (2010). Can meditation influence the autonomic nervous system? A case report of a man immersed in crushed ice for 80 minutes. (Zie bijlage)
2.Kirsi, A., Virtanen, M. D., Lidel, M. E., Orava, J., Heglind, M., Westergren, R., Niemi, T., Taittonen, M., Laine, J., Savisto, N. J., Enerbäck, S.,& Nuutila, P. (2009). Functional brown adipose tissue in healthy adults. The New England Journal of Medicine, 360, 1518-1525.
3.Kox, M., Stoffels, M., Smeekens, S. P., Alfen, N, van., Gomes, M.,Eijsvogels, T. M. H., Hopman, M. T. E, Hoeven, J. G, van der., Netea, M. G.,& Pickkers, P.(2012). The influence of concentration/meditation on autonomic nervous system activity and the innate immune response a case study. Psychosomatic Medicine, 74, 489-449.
4.Lush, E., Salmon, P., Floyd, A., Studts, J. L., Weissbecker, I., & Sephton, S. E. (2009). Mindfulness meditation for symptom reduction in fibromyalgia: psychophysiological correlates. Journal of Clinical in Medical Settings, 16, 200-207.
5.Marken Lichtenbelt van, W.D., Vanhommerig, J.W., Smulders, N. M. , Drossaerts, J. M. A. F. L., Kemerink, G. J., Bouvy, N. D., Schrauwen, P.,& Teule, G. J. J. (2009). Cold activate brown adipose tissue in healthy men. The New England Journal of Medicine, 15, 1500-1508.
6.Marken Lichtenbelt van, W. D., & Schrauwen. (2011). Implications of nonshivering thermogenesis for energy balance regulation in humans. American Journal of Physiology, Regulatory, Integrative and Comparative Physiology,30, 285-296.
7.Mandigers, W. M., & van Straaten-Huygen, A. (2004). Anatomy en Fysiology. Utrecht/ Zutphen, ThiemeMeulenhoff, p. 290-316.
8.ME-CVS, Documentatiecentrum. Geraadpleegd op 16-7-2012. http://www.me- cvs.nl/index.php?pageid=357&printlink=true&highlight=chronic
9.Nedergaard, J., Bengtsson, T., & Cannon, B. (2007). Unexpected evidence for active brown adipose tissue in adult humans. American Journal of Physiology – Endocrinology and Metabolism, 293, 444-452.
10.Paul-Labrador, M., Polk, D., Dwyer, J. H., Velasquez, I., Nidich, S., Rainforth, M., Schneider, R., & Merz, C. N. (2006). Effects of a randomized controlled trial of transcendental meditation on components of the metabolic syndrome in subjects with coronary heart disease. Archives of Internal Medicine, 166, 1218-1224.
11.Phongsuphap, S., Pongsupap, Y., Chandanamattha, P.,& Lursinsap, C. (2008). Changes in heart rate variability during concentration meditation. International Journal of Cardiology, 130, 481-484.
12.Sramek, P., Simeckova, M., Jansky, L., Savlikova, J.,& Vybiral, S. (2000). Human physiological responses to immersion into water of different temperatures. European Journal of Applied Physiology, 81, 436-442.
13.Ouellet, V., Routhier-Labbadie, A., Bellemare, W., Lakhal-Chaieb, L., Turcotte, E., Carpentier, A. C., & Richard, D. (2011). Outdoor temperature, age, sex, body mass index, and diabetic status determine the prevalence, mass, and glucose-uptake activity of F-FDG-Detected bad in humans. The Journal of Endocrinology and Metabolism, 96, 192-199.
14.Reumafonds. Geraadpleegd op 31-7-2012. http://www.reumafonds.nl/informatie- voor-doelgroepen/patienten/vormen-van-reuma/reumatoide-artritis
15.Wu, S. D., & Lo, P. C. (2008). Inward-attention meditation increases parasympathetic activity: a study based on heart rate variability. Biomedical Research, 29, 245-250. (Wim Hof Metoda)
9

9 Comments

  1. Paweł 22 maja 2020 at 16:57

    Wykonałem 3 serie i nie widzę, aby cokolwiek się zadziało, w jakimkolwiek stopniu.

    Reply
    1. Antek Płuciennik 22 maja 2020 at 18:26

      Ok Paweł, obejrzałeś też tutorial oddychania? Pierwszy filmik zamieszczony w artykule. Bardzo ważne, żeby oddychać odpowiednio 🙂

      Reply
      1. Maja 26 maja 2020 at 07:53

        „…i tak dalej, aż do 5 minut lodowatego prysznica po wielu tygodniach” co oznacza że po paru tygodniach w ogóle nie korzysta się z ciepłej wody, tylko i wyłącznie z zimnej?

        Reply
        1. Antek Płuciennik 26 maja 2020 at 12:26

          Najważniejsze, żeby dostosować metodę do siebie. Nie ma żadnego przymusu i szczególnych wytycznych, jeśli chodzi o prysznic 🙂

          Reply
  2. Rafał Jaśkowiak 26 maja 2020 at 12:05

    Fajny wpis. Co do wiedzy o metodzie warto dodać jeszcze książkę „co nas nie zabije”. Super pozycja, od której sam zaczynałem przygodę z oddychaniem.

    Reply
  3. ToTemat 24 grudnia 2020 at 12:36

    Ostatnio ćwiczę różne metody oddechowe od pudełkowej po przez koherencję. W tamtych widzę to że się uspokajam i być może wolniej męczę. Od nowego roku mam zamiar wprowadzić także na próbę te metodę i ocenić rezultaty. Wygląda to wszystko dość ciekawie.

    Reply
  4. Bodzio 19 września 2021 at 20:21

    No teraz to zabiliście mi ćwieka .dopiero znalazłem tą stronę i dopiero się dowiedziałem o tej metodzie .Jestem morsem od trzech lat mam to szczęście że mieszkam przy morzu i mogę , i krzystam z tego ,ale ten wjazd na Śnierzkę .??? Poprostu muszę to zrobić i muszme się spieszyć bo już jestem po 60ątce

    Pozdrawiam całą społeczność

    Bodzio

    Reply
  5. Jacek 23 października 2021 at 14:12

    Świetny wpis!
    Od dziś zaczynam przygodę z zimnem oraz oddechem metodą Pana Wima, z medytacją jestem za pan brat także będzie dobrze:) już czuję euforię ponieważ wszystko dzieje się w naszym umyśle!

    Serdecznie pozdrawiam każdego kto praktykuje świadomy oddech, uważność oraz koleguje się z zimnem.
    Powodzenia:)

    Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *