Planowanie dnia. Czy może zmienić Twoje życie? [Odbierz Prezent]

Wolisz słuchać? Specjalnie przygotowałem podcastową wersję tego artykułu dostępną na wszystkich platformach:

Rola planowania.

Planowanie dnia. To wydaje się tak proste i intuicyjne. Po co pisać artykuł na ten temat? Przecież każdy może usiąść do kalendarza, plannera, czy kartki papieru i zaplanować swój czas. (Planowanie dnia — szablon)

Super, to dlaczego tak mało osób to robi? Z ankiety, którą przeprowadziłem na moim Instagramie, wynika, że tylko 29% osób używa plannera, kalendarza i innych narzędzi wspomagających organizację czasu.

planowanie ankieta
Wyniki ankiety, zaskakujące?

Do tego artykułu przygotowałem dla Ciebie świetny szablon, który pomoże Ci zaplanować dzień. Udostępniam Ci go razem z filmikiem – tutorialem w którym objaśniam jak z niego korzystać w maksymalnie efektywny sposób.

Wracamy do artykułu!

O efekcie Zeigarnik pisałem już wcześniej, w tym (kliknij) artykule.
Chodzi o niedomknięte pętle. Myśli, które często kołatają się w naszych głowach. Uniemożliwiają nam koncentrację uwagi, skupienie na chwili obecnej, a nawet zasypianie. Jednym ze sposobów walki z tym efektem psychologicznym, jest właśnie planowanie dnia.

planowanie tygodnia

To nie jest jedyna korzyść, oto część pozostałych:

  • Zlikwidowanie lub zmniejszenie poczucia przytłoczenia.
  • Zwiększenie poczucia kontroli nad życiem.
  • Wzrost poczucia samorealizacji.
  • Więcej skupienia i koncentracji.
  • Poczucie „mam priorytety, to co robię, ma sens”.
  • Większy wgląd w siebie.

W tym tekście spróbuję Cię przekonać do planowania wieczornego. Pozwól, że powiem dlaczego.
Po pierwsze, jeśli zrobisz to kilka godzin, lub kilka minut przed snem to zaśniesz łatwiej. Co więcej, fajnie, gdy ten mały rytuał będzie dla Ciebie czymś, co realnie wpłynie na Twoje życie. Oczywiście na maksa pozytywnie. Dzięki temu, że zrobisz go wieczorem, upchasz tam więcej wartościowych dodatków, o których za chwilę opowiem.

Planowanie dnia. Jak to robić?

Jeśli chcesz zacząć, nie potrzebujesz specjalnych przygotowań. Możesz wystartować na kartce papieru, a po kilku dniach, gdy uznasz, że temat Ci „leży” przerzucisz się na planner. Zaprezentuję Ci dwie wersje. Podstawową i zaawansowaną. Warto zacząć od tej łatwiejszej i z czasem zacząć korzystać z wersji 2.0.

Lista zasad, zapewniająca proste planowanie dnia (w moim mniemaniu):

Wersja Podstawowa:

  1. Podziel kartkę na pół, pionowo.
  2. Po lewej stronie będziesz wypisywać zadania na jutro.
  3. Po prawej stronie wpisujesz godziny, w których nie śpisz. Załóżmy, że są to godziny od 7:00 do 23:00.
  4. Zaczynasz od listy zadań na jutro. Myślisz sobie, co chcesz jutro zrobić i wpisujesz tam te rzeczy. Na końcu rysujesz mały kwadracik po lewej stornie każdego z zadań. Umożliwi to monitorowanie zadań.
  5. Masz już listę, więc teraz pomyśl, kiedy chcesz wykonać te rzeczy. Które godziny będą optymalne?
  6. Przypisz zadania do konkretnych godzin w ciągu dnia.
  7. Gotowe. Twój dzień jest zaplanowany.

Nie musisz być ultrakonkretny/a. Chodzi o świadomość „co jutro robię i mniej więcej w jakich porach”. Duży kamień z serca.

planowanie dnia

Wersja Zaawansowana (PRO):

W wersji PRO dodajemy upgrade’y. Zaprzęgamy całą rzeszę efektów psychologicznych, które będą działać na naszą korzyść. Pozwól, że po kolei opiszę dodatki, a potem podam Ci prosty przepis.

MIT (Most Important Task) (Planowanie dnia — szablon)

Najważniejsze zadanie jutrzejszego dnia. Zapisujesz tutaj coś, co jest najbardziej istotne. Może to być ważne spotkanie, załatwienie sprawy, którą odkładasz od dłuższego czasu. Coś, co da Ci satysfakcję po ukończeniu.
Dlaczego?
Skupiasz się na tym, co ważne i fundujesz sobie mały strzał dopaminy za każdym razem, gdy wykonujesz ważne zadanie. Oznaczenie „wykonane” jest bardzo satysfakcjonujące.

Najlepszy Moment Dnia (Planowanie dnia — szablon)

Chodzi o coś, co wydarzyło się dziś, w sensie w dniu, w którym planujesz dzień następny. Ktoś powiedział Ci coś miłego, wpadłeś/aś na jakiś ciekawy pomysł, coś udało się domknąć. Chodzi o moment, myśl, aktywność, która wywołała jakieś pozytywne emocje.
Dlaczego?
Nagle okazuje się, że ten dzień nie był taki zły. W końcu wydarzyło się coś niespodziewanego, co sprawiło, że poczułeś/aś się lepiej. Wykorzystujemy tutaj psychologiczną regułę wzajemności, o której przeczytasz za chwilę.

Minuta Wdzięczności (Planowanie dnia — szablon)

Wypisujesz 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a. To mogą być proste i małe rzeczy lub te duże i skomplikowane. Jeśli nie masz wielkiej weny, wypisz kolejny raz rzecz z poprzedniego dnia. Zawsze znajdzie się coś, za co możesz podziękować.
Dlaczego?
Wdzięczność to potężne uczucie. Zobacz, jak się czujesz, kiedy dostajesz niespodziewany prezent, albo jakie emocje ma osoba, która taki prezent dostaje. W psychologii perswazji istnieje reguła wzajemności. Polega na tym, że chcemy odwdzięczać się innym za dobre rzeczy. W tym przypadku tę regułę stosujesz na sobie. Jestem wdzięczny sobie za X, więc jutro zrobię coś dobrego dla siebie w zamian. Warto to wykorzystać.

Torowanie Dnia

Tutaj odpowiedz sobie na pytanie: Jutrzejszy dzień będzie dobry, bo? Co takiego zrobisz, żeby uczynić ten dzień lepszym, chociaż o jeden procent. Zrezygnujesz z batonika w sklepie, a może dzień będzie lepszy, bo właśnie zjesz batonika. Tutaj nie ma złych odpowiedzi. Nie zrozum mnie źle. Tu nie chodzi o żałosne udawanie: „moje życie jest takie super, hura!”. Tu za wszystkim stoi twarda psychologia.
Dlaczego?
Po angielsku priming. Gdy Twój umysł, dostaje konkretny obraz przed wykonaniem jakiegoś działania, to jest bardziej ukierunkowany na to konkretne działanie w przyszłości. Takie mentalne koleiny, w które wjeżdżasz. Oczywiście w pozytywnym sensie. Czy tylko dla mnie to brzmi jak jakaś paplanina? Najważniejsze, że działa!

techniki planowania

Inne, bardzo mocne techniki opisuję w poradniku wideo, który dostajesz za darmo (kliknij tu), razem z szablonem planowania dnia.  Planowanie dnia — szablon.

Jak planować w wersji PRO?

Użyj tego szablonu lub:

  1. Podziel kartkę na pół, również pionowo.
  2. Prawą sekcję podziel na pół, poziomo.
  3. Planuj tak jak w wersji podstawowej. Zadania na jutro wpisz w prawej, górnej części, którą wyznaczyłeś/aś. Podkreśl najważniejsze zadanie dnia.
  4. W dolnej, prawej części wypisz:
    Najlepszy moment dnia. W formie krótkiego zdania, słowa.
    3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a. Też krótko.
    Powód, dla którego jutrzejszy dzień będzie dobry. Tutaj również krótko, bez zmian.
  5. Gotowe. Dzięki szeregowi technik zaczerpniętych z psychologii zdecydowanie poprawiłeś/aś sobie dzień, a nawet noc (sen).

Podsumowanie.

Teraz zdecydowanie wiesz, jak zaplanować dzień. Co zrobisz z tą wiedzą? Ja jestem tu tylko od pisania artykułów, ale i tak zachęcam Cię do tego, żeby spróbować lub usprawnić proces planowania, jeśli już planujesz.

Masz ciekawe spostrzeżenia, wskazówki, pytania?

Skomentuj wpis lub napisz do mnie tutaj.

Planowanie dnia — szablon znajdziesz tutaj.

 

BIBLIOGRAFIA:
1. Gray, K. (2012). The Power of Good Intentions: Perceived Benevolence Soothes Pain, Increases Pleasure, and Improves Taste. Social Psychological and Personality Science, 3(5), 639–645. https://doi.org/10.1177/1948550611433470
2. Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Scholar.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *